(Romerikes Blad)

Noen kommuner bykser opp på listen, mens andre ligger mer stabilt. Tirsdag er også kommunene på Romerike kalt inn til et møte med Statsforvalteren i Oslo og Viken om den nye omikronvarianten av viruset.

*** Sjekk smittestatus i din kommune lenger ned i denne saken.***

Nabokommunene Rælingen og Lørenskog troner fortsatt øverst på lista med et smittetrykk på over 1.300 smittede per 100.000 de siste 14 dagene. Dette er det høyeste smittetrykket noensinne i begge kommunene.

– Fortsatt høyt smittetrykk i Lørenskog per nå. Siste uke over 290 positive tester, opplyser ordfører Ragnhild Berheim (Ap) over sms til RB.

For øyeblikket driftes alle barneskolene i kommunen på gult tiltaksnivå som et tiltak for å begrense antall nærkontakter. Det gjennomføres også massetesting på skoler med stort smittetrykk, opplyser ordføreren.

Mange skoler berørt

Utvidet testing i skolene er også noe nabokommunen Rælingen vil gjennomføre denne uka, ifølge ordfører Ståle Grøtte (Ap).

– Vi har også en sterk anbefaling om at alle over 65 år bestiller time til 3. vaksinering. Det er viktig ikke minst med tanke på at familier samles på tvers av generasjoner gjennom førjulen og juleferien, understreker han videre.

For øyeblikket er det pågående utbrudd ved Sanbekken ungdomsskole, Marikollen ungdomsskole, Nordby skole og Blystadlia skole, ifølge en fersk smittevernvurdering fra kommuneoverlege Magnus Jonsbu. Det er også registrert smittetilfeller ved Fjerdingby skole, Smestad skole, Rud skole, Rælingen videregående og 7 av 17 barnehager.

37 innlagt

Sykdomsbyrden og ikke smittetall styrer tiltaksbyrden i befolkningen for øyeblikket. Hittil har kommunene gått for tiltak i form av anbefalinger og ikke påbud.

Per mandag 29. november er det 37 pasienter med Covid-19 innlagt på Akershus Universitetssykehus (Ahus), noe som er en nedgang fra 40 pasienter før helga. Av de 37 ligger åtte pasienter på intensivavdeling og fem får respiratorbehandling.

Kommunene RB har snakket med understreker at de følger tett med på utviklingen ved sykehuset.

I Lørenskog og Rælingen er det beredskapsmøte i kriseledelsen mandag. Tirsdag møter kommunene Statsforvalteren i Oslo og Viken i forbindelse med den nye omikronvarianten.

Stenges for besøk

Flere kommuner som hittil har hatt et lavt smittetrykk, har bykset opp på lista i løpet av helga. Blant disse er Hurdal kommune.

– I Hurdal er det økende forekomst. Det ble torsdag avdekket smitte hos en ansatt ved sykehjemmet og ved kartlegging ble det avdekket smitte hos fire beboere og ytterligere en ansatt, skriver kommuneoverlege Carl Magnus Jensen.

– Vi har god oversikt over nærkontakter og smittesituasjonen. Vi tester, isolerer og følger også opp og gjør evt. tiltak i miljøet rundt hvert smittetilfelle. Det er ila helgen avdekket smitte hos fire pasienter ved Hurdal Helsetun og sykehjemmet stenges for besøkende inntil videre. Dette innebærer også besøk til omsorgsboligene. Hurtigtester er ikke med i smittestatus, skriver kommunen på egen hjemmeside.

Økende smitte ser de også i Enebakk. Kommuneoverlege Kurt Hetland forteller til RB at de ligger de på 741 per 100.000 siste 14 dager.

– Det er en økende trend der vi i hovedsak ser veldig mye smitte blant unge og uvaksinerte. Vi har nå fem anbefalinger, det samme som mange andre kommuner, og har foreløpig ikke planer om noen andre forskrifter. Vi har mye smitte, men det er kapasiteten til sykehusene som avgjør tiltaksbyrden, sier Hetland.

Slik er smitten på Romerike

Her kan du se antall smittetilfeller per 100.000 innbyggere i de ulike kommunene på Romerike i november og april i år:

KommuneSmitte pr. 100.000 innbyggere 29.11Smitte pr. 100.000 innbyggere 03.04
Rælingen1366,81014,4
Lørenskog1338,3748,1
Eidsvoll975,8557,0
Lillestrøm926,9591,1
Ullensaker899,7692,1
Nittedal822,0347,6
Nannestad806,2416,8
Enebakk741,1786,3
Hurdal704,7105,7
Nes567,8324,5
Gjerdrum482,7681,5
Aurskog-Høland466,1261,5

Kilde: Tall fra Folkehelseinstitutet (MSIS) per 29. november 2021 og 3. april 2021. Tall også hentet fra kommunenes hjemmeside.